Chat with us, powered by LiveChat

Nasz blog

Kiedy czeka nas kres podwyżek rat kredytowych?

 

Kiedy czeka nas kres podwyżek rat kredytowych? Czy warto zaciagać nowe zobowiązania? – co radzą eksperci kredytowi w tym trudnym dla kredytobiorców czasie?

 

Ostatnie 4 miesiące przyniosły podwyżki zmian kredytobiorcom posiadającym zobowiązania oparte na zmiennym oprocentowaniu.  WIBOR z poziomu 0,21%- 0,25% wg stanu na dzień 28.01.2022 wzrósł do poziomu 3,44%-3,87% (odpowiednio WIBOR 3M i WIBOR 6M). W najgorszej sytuacji są oczywiście kredytobiorcy zaciągający kredyt po 01.03.2020 r, bo doświadczają wyłącznie wzrostów rat, każdy kto zaciągnął kredyt przed tą datą przez półtora roku płacił znacznie mniej niż w momencie zaciągania kredytu. W naszym portfelu mamy wiele takich kredytów bo od marca 2020 uruchomilismy ich ponad 320 sztuk- mówi Andrzej Brudzyński, ekspert kredytowy z ponad 15 letnim doświadczeniem, współwłaściciel Conse Group.

 

Sytuację wysokich stóp kredytowych już jednak mieliśmy, kredytobiorcy posiadający zobowiązania dłużej niż  8 lat widzieli na swoich haronogramach wyższe WIBOR-y.

 

Poniższa tabelka pokazuję sytuację kredytobiorców zaciągających kredyt w różnych okreach czsowych: (kwot kredytu w wysokości 500.000 zł zaciagnieta na 30 lat, marża stała 2%,  bez uwzględniania kosztu ubezpieczeń).

WIBOR 3M 2019 r.

3,71%

    2 304,24 zł

WIBOR 3M  0,21% (od marca 2020 do września 2021)

2,21%

    1 901,05 zł

WIBOR 3M –  28.01.2022 r.

4,99%

    2 681,05 zł

 

Pozostaje nam liczyć na to, że kredytobiorcy wykorzystali ,, lepsze czasy” niskich stóp procentowych i odłożyli pieniądze korzystając ze spadu rat w tym okresie czasowym. Zawsze radzimy to swoim Klientom.  

 

Jeśli wierzyć prognozom, to WIBOR powinien wzrosnąć do ok 4% i na tym poziomie już się zatrzymać. Wszystko wskazuje więc na to, że jesteśmy coraz bliżej kresu podwyżek.

 

Co radzą Eksperci kredytowi Conse posiadaczom kredytów, którym raty zaczęły doskwierać?

 

Można udać się do banku i poprosić o przedstawienie oferty zmiany kredytu na oprocentowanie stało-zmienne. Co prawda takie kredyty nie są możliwe w każdej sytuacji ale każdy z banków taki wariant posiada. Warto skontaktować się ze swoim bankiem lub Ekspertem Kredytowym. Jesteśmy w kontakcie z naszymi Klientami- czasami najkorzystniejsze rozwiązanie to przeniesienie kredytu do innego banku. Jeden z banków ma na dziś w ofercie oprocentowanie stało- zmienne w wysokości 5,8% w okresie pierwszych 5 lat- mówi Andrzej Brudzyński.

Można też rozważyć wydłużenie okresu kredytowani jeśli to możliwe. Czasami Klienci zbyt pochopnie decydują się na zbyt krótki okres kredytowania. Aktualnie wydłużenie czasu spłacania kredytu wpłynie pozytywnie na wysokość rat.

 

Klientom poszukującym nieruchomości radzimy natomiast dokładnie weryfikować zdolność kredytową zanim przystapią do poszukiwań nieruchomości. Pamiętajmy, że należy te weryfikacje powtarzać gdyż po każdej podwyżce WIBOR zdolność kredytowa maleje- mówi Łukasz Szynkaruk, Ekspert z 18 letnim doświadczeniem w branży kredytowej. Mam wielu Klientów, z którymi byłem w kontakcie w listopadzie 2021 i wtedy mozliwości kredytowe były ok. Dzisiaj nie mogą kupić nieruchomości, którą znaleźli. W stosunku do jesieni 2021 zdolność kredytowa zmniejszyła się o ok 20-30%.

Jeżeli więc znaleźliście Państwo nieruchomość spełniającą oczekiwania i posiadacie Państwo możliwości finansowe na zakup tej nieruchomości nie warto wstrzymywać się z podjęciem zakupu o transakcji. Należy pamiętać, że czekając na tańsze kredyty możemy mieć coraz droższe nieruchomości Ten trend jest jednoznaczny i bolesny nie mniej niż podwyżki stóp procetowych- twierdzi Dorota Połujańska, ekspert ds. Sprzedaży Nieruchomości Conse Group.

 

Klienci powinni zastanowić się i świadomie wybrać czy decydują się na oprocentowanie zmienne czy stało-zmienne (stałe przez 5 lat).  Jeśli założymy, że WIBOR wzrośnie do ok 4% i ten stan będzie utrzymywał przez kilka lat to zdecydowanie polecamy kredyt z oprocentowaniem stało- zmiennym.

Biorąc pod uwagę spadek ilości nowych wniosków kredytowych od początku 2022, co widać po znacznym skróceniu czasów procesowych w bankach można sądzić, że wkrótce banki poprawią oferę cenową. Spodziewamy się niższych marż kredytowych. Będzie to okazja dla Kredytobiorców, którzy teraz ubolewają na wysokie raty na analizę opłacalności przeniesiania kredytu do innego banku, który dzisiaj oferuje niższe marże- mówi Łukasz Szynkaruk.

 

Oczywiście zaczęcamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na Państwa pytania. ( tu link to naszej www kredyty)